Jaki surowiec jest od pewnego okresu czasu bardzo nagłaśniany przykładowo w architekturze?

szklane
W architekturze, podobnie jak w wielu różnych dziedzinach, również panują określone tendencje. Aktualnie bardzo modne jest wykorzystywanie różnych składników wykonanych ze szkła.

Nie idzie wyłącznie o szyby czy drzwi na taras, lecz nawet całe elewacje.
szklane
Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com
Panuje nawet opinia, że każdy nowo powstały dom musi posiadać pewne szklane elementy. Dopiero wtedy uznaje się go jako projekt, który podąża za aktualnymi nurtami. Podobnie ta sprawa wygląda w przypadku projektów mebli. Już od dawna moglibyśmy zakupić np. stół, którego blat jest w całości stworzony ze szkła. Niezwykle ułatwia to jego utrzymanie w czystości. Taki surowiec uznaje się za niezwykle delikatny, jednak istnieje przecież także szkło hartowane. Jest ono kilka razy bardziej trwałe od szkła zwykłego i to z niego robi się m.in. okna w drapaczach chmur. Jednak z takiego materiału nie wykonuje się jedynie elementów architektonicznych czy też samochodowych. W każdym mieszkaniu posiadamy przecież różne rzeczy wyprodukowane ze szkła. Są to lustra czy szklanki.
Ponadto duża część lamp stworzonych jest częściowo ze szkła. Również co poniektóre kabiny prysznicowe czy też balustrady na klatkach schodowych także są szklane. Taki surowiec nadaje stworzonym za jego pomocą produktom niezwykle ciekawego i nowoczesnego wyglądu. Poza tym szkło można by poddać procesowi utylizacji, przez co mogłoby zostać znowu użyte do różnorodnych procesów.

W znacznym stopniu ogranicza to wady związane z dosyć niewielką trwałością takiego suroWCa. A to w dzisiejszych czasach posiada olbrzymie znaczenie dla mnóstwa instytucji.