Jak wyposażyć łazienkę dla seniora?

remodeling-1241040_640

Wyposażenie łazienki przystosowane na potrzeby osób starszych to ważna sprawa. Łazienki, z których będą korzystały osoby starsze wymagają specjalnego przygotowania. Są w nich zamieszczane kabiny prysznicowe, brodziki, muszle WC, pisuary i bidety, a także wygodne umywalki. Wyposażenie łazienki w kabinę prysznicową jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, osoby starsze mogą w niej stanąć i przytrzymać się rączki albo barierki umieszczanej na ścianie i będą w stanie same się wykąpać, albo skorzystają z pomocy któregoś z opiekunów. Czasami jeszcze wygodniejsze są same brodziki większych rozmiarów, do których osoba starsza może wejść i usiąść na krześle postawionym na takim brodziku.

Ważne jest, aby posiadał on dobre odprowadzenie wody, ponieważ w przeciwnym razie woda może zacząć się wylewać na łazienkę. Także muszle WC można przystosować do potrzeb osób starszych, ponieważ można na nich zamontować odpowiednie siedzenia w tym celu, żeby stały się nieco wyższe. To rozwiązanie jest dobre zwłaszcza dla osób posiadających problemy ze stawami, którym nie można się za bardzo schylać. Deski sedesowe mogą być wyposażone w system automatycznego opuszczania, dzięki któremu wiadomo, że zostaną zamknięte po skorzystaniu z toalety nawet, jeżeli starsze osoby o tym zapomną. Dla starszych mężczyzn może się okazać ważne, żeby wyposażenie łazienki stanowił także pisuar, z którego będą mogli w prosty i szybki sposób skorzystać. Obok pisuaru przyda się bidet, służący do szybkiej higieny okolic intymnych, można z niego w łatwy sposób korzystać przed przyjazdem lekarza lub w innych sytuacjach, kiedy osoby starsze nie potrzebują korzystać z kąpieli, ale potrzebują odświeżenia.

W takiej łazience przyda się także oświetlenie włączane na fotokomórkę od razu, kiedy ktoś wejdzie do łazienki i powinno to być jasne oświetlenie, ponieważ starsze osoby często już mają problemy ze wzrokiem. Warto także pamiętać o zamontowaniu dodatkowej drabinki przy umywalce, aby starsza osoba mogła się jej przytrzymać w czasie porannej toalety oraz umieszczać na podłodze dywany, które sprawią, że płytki nie będą śliskie, a do tego w łazience zrobi się nieco cieplej.