Jak wygląda obecnie podejście do projektowania oświetleniowej instalacji w mieszkaniach i domach.

Lampka nocna
W każdym domu jednym z najważniejszych elementów wyposażenia są lampy. Wiele osób średnio będzie przykładać wagę do projektu oświetlenia w środku. Zwyczajnie u sufitu zawiesza się plafon, żyrandol albo zwykłą lampę do kuchnie, istotne aby właścicielowi się podobały. A tym czasem przy pomocy światła można wykonać rzeczywiście ciekawe aranżacje, należy tylko mieć świadomość tego, że się tak da i się za to zabrać.

Lampka na biurko
Autor: Sebastian Włoszek
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj elektryczne sklepy są pełne nie tylko przeróżnych lamp, ale także dodatków które na naprawdę dużo pozwalają. Są przykładowo dostępne różnego rodzaju ściemniacze czy automatyczne włączniki, które pozwalają na znacznie efektywniejsze wykorzystanie energii. Podczas projektowania można się także bawić rozmieszczeniem lamp i punktów oświetleniowych. Obecnie coraz chętniej idzie się w kierunku rozproszonego oświetlenia, w takim przypadku z reguły pozostawia się górne lampy włoskie, ale w reszcie pomieszczenia daje się różne niezależne źródła światła, przykładowo takie jak lampki biurkowe czy stojące.

Rozwiązanie tego typu ma kilka zalet. Po pierwsze przez to, że w pomieszczeniu będzie parę niezależnych żarówek, to można każdą z nich niezależnie sterować. Jeżeli się będzie chciało poczytać książkę wieczorem, to nie ma potrzeby świecenia dużego żyrandola, jeżeli nieduża lampka stojąca lub kinkiet zupełnie wystarczą.

Plafon
Autor: 123rf
Źródło: 123rf
Nie będzie się wówczas przeszkadzało innym domownikom, a dodatkowo następną zaletą jest duża oszczędność energii. Takie niewielkie lampki z reguły będą używać dużo mniejszych żarówek, a jeżeli jeszcze włoży się do nich przykładowo w bardzo oszczędne żarówki LED, to można sporo zaoszczędzić.

O paru oddzielnych lampkach warto pomyśleć we wszystkich pomieszczeniach. W łazience przydadzą się one pewnie przy lustrze, w kuchni nad blatem roboczym, zaś w dziecięcym pokoju lampka nocna dla dzieci z pewnością nie raz będzie użyta. Jeśli będą takie możliwości, to warto o tym pomyśleć już w czasie projektowania wyposażenia, na pewno tego typu pomysły będą bardzo przydatne.