Jak tanio i szybko odświeżyć meble w swoim domu, co mieć na uwadze w czasie kupowania oklein na meble.

Okleina do mebli
Meble pełnią istotną rolę w każdym domu i mieszkaniu, lecz wraz z pływającymi latami ich wygląd może się zmieniać. Fronty stają się matowe i porysowane, pojawiają się również najróżniejsze odpryski i inne uszkodzenia. Będzie to zresztą całkowicie normalne, bo po kilkunastu latach intensywnego użytkowania najbardziej nawet wytrzymała meblowa płyta może mieć nie dać rady.

Okleina na meble
A w kuchni przecież używa się ostrych noży, niekiedy rozbijają się talerze, no i pamiętać także trzeba o gorących patelniach oraz garnkach. Niekiedy uszkodzenia te dotyczą tylko wierzchów szafek, a cała reszta pozostaje w dobrym stanie. Niektórzy właściciele w takim przypadku będą się decydować na kompleksową zmianę całych mebli, lecz jest to kosztowna inwestycja i będzie się najczęściej wiązać z koniecznością przeprowadzenia większego lub mniejszego remontu. Można też zdecydować się na zmianę samych frontów, takie wyjście jest znacznie tańsze i nie tak pracochłonne. Z kolei najmniej kosztowną opcją będzie dawno temu używana technika, która obecnie przeżywa swój renesans, czyli oklejanie mebli – odnów meble dzięki okleinie.

Wydawać się może, że w obecnym czasie, gdy w zasadzie wszystko bez większego problemu się kupi, renowacja starych mebli nie ma sensu. Jeżeli jednak są one w stosunkowo dobrym stanie, to przy niewielkim nakładzie finansowym i pewnej ilości pracy sprawić można, że będą one wyglądać jak nowe.

Głównym zakupem potrzebnym do takiego odświeżenia są okleiny na meble, szczęśliwie wybór ich w sklepach jest póki co całkiem spory. Okleiny przeważnie wykonywane są w postaci arkuszy do przyklejenia z różnymi wzorami, jakie da się bardzo ładnie łączyć w większe powierzchnie. Istotne będzie podczas wybierania takiej okleiny, aby była ona odporna na czynniki mechaniczne i termiczne, wtedy będzie miała szansę posłużyć jeszcze długie lata. Okleiny są sprzedawane w sporej liczbie wzorów, z reguły są to imitacje prawdziwego drewna, ale często także najróżniejsze motywy, nadające meblom oryginalny wygląd, dzięki temu można zupełnie odmienić ich wygląd.