Dlaczego warto wybrać wannę?

frog-1251573_640

W wielu łazienkach wciąż montowane są wanny. Stwarzają one bardzo dogodne warunki do zaczerpnięcia kąpieli zwłaszcza, jeżeli możemy dłużej posiedzieć w takiej wannie, jednak  każdy z nas zadaje sobie pytanie, jaka wanna będzie najbardziej ekonomiczna. Najbardziej ekonomiczną będzie taka wanna, do której, dzięki jej kształcie będzie można nalać mniej wody niż do klasycznej wanny, ale nie zauważymy różnicy w ilości wody w czasie kąpieli. Wanna bywa stawiana przy ścianie, do której jest przytwierdzana, może mieć kształt prostokąta, ale też kwadratu czy koła, a nawet trójkąta.

Obecnie można kupować także wanny z funkcją podgrzewania wody i utrzymywania jej odpowiedniej temperatury w czasie kąpieli, a dzięki temu nie będziemy musieli dolewać wciąż ciepłej wody do wanny. Nad wanną można także umieszczać sznurek, na którym będziemy wieszać ubrania prane ręcznie, w wannie można także prać niewielkie dywany czy koce, które boimy się włożyć do pralki. Wanna lepiej nadaje się do wykonywania takich czynności niż kabina prysznicowa, ponieważ w jej przypadku mogą nam jednak przeszkadzać drzwiczki od kabiny. Jednak kabiny prysznicowe w ostatnich latach stały się dużo bardziej popularne od wanien,  także za sprawą tego, że zaczęto sobie zadawać pytanie, jaka wanna będzie najbardziej odpowiednia dla osób starszych. Zauważono, że wprawdzie na wannie można umieszczać specjalne siedzenie i barierkę przy ścianie, której można się podpierać w czasie wstawania, ale jednak ktoś musi pomóc starszej osobie w wejściu do wanny, a potem wyjściu z niej.

Natomiast do kabiny prysznicowej starsza osoba, która jest w miarę sprawna, może wejść samodzielnie i spokojnie umyć przytrzymując się jedynie barierki umieszczonej na ścianie. W razie potrzeby można w takiej kabinie postawić krzesełko, na którym starsza osoba będzie mogła usiąść, a inny z domowników pomoże jej spłukać się dokładnie po całej kąpieli. Prysznic jest zresztą przydatny wszystkim domownikom, a najbardziej tym zabieganym, którzy nie posiadają w tygodniu zbyt wiele wolnego czasu, który mogliby poświęcić na dłuższą kąpiel w wannie.